Türkiye’den bazı sektörlerin küresel ticaretten aldığı pay en yüksek seviyelere ulaştı

AA

Türkiye’nin hedeflerinden biri de küresel ticaretten aldığı payı artırmak.

Tarım, yakıtlar ve madencilik ile imalat sektörlerinde bu anlamda önemli adımlar atıldı.

Ömer Bolat, Türkiye’nin küresel ticaretten aldığı payın tarım, yakıtlar ve madencilik ile imalat sektörlerinde tarihinin en yüksek seviyelerine ulaştığını bildirdi.

İhracat 254,2 milyar dolara yükseldi

Bolat, yaptığı açıklamada, ihracatın geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 12,9 artışla 254,2 milyar dolara yükseldiğini anımsatarak, küresel ihracattan alınan payın yüzde 1,02 ile tarihin en yüksek seviyesine ulaştığını belirtti.

“Küresel ticaretten alınan pay tarihin en yüksek seviyesinde”

(DTÖ) tarafından açıklanan 2022 yılına ait sektör bazlı dış ticaret istatistiklerine değinen Bolat, şu değerlendirmede bulundu:

Bu yükselişin ana sektörlerimize yayıldığı, küresel ticaretten aldığımız payın tarım, yakıtlar ve madencilik ile imalat sektörlerinde tarihinin en yüksek seviyelerine ulaştığı görülmektedir.”

Tarım ürünleri ihracatı en çok yükselen sektör oldu

Bolat, tarım ürünleri ihracatının küresel ihracat içindeki payının geçen yıl 0,13 yüzde puan artışla en çok yükselen sektör olduğuna dikkati çekti.

“Yakıtlar ve madencilik ürünleri ihracatı arttı”

Yakıtlar ve madencilik ürünleri ihracatındaki payın aynı dönemde 0,06 yüzde puan artış ile yüzde 0,59’a yükseldiğine işaret eden Bolat, şunları kaydetti:

İmalat sanayi ihracatımızın payı 2022 yılında 0,03 yüzde puan artışla en yüksek seviyesi olan yüzde 1,19’a ulaşmıştır. İmalat sanayisinde makine ve nakliye ekipmanları, giyim ve konfeksiyon ile kimyasal ürünler, küresel ihracatta payı artan alt sektörler olarak öne çıkıyor. Kimyasal ürünler ihracatında payımız yüzde 0,68’e, giyim ve konfeksiyon ihracatında payımız yüzde 3,45’e, makine ve nakliye ekipmanları ihracatında payımız ise yüzde 0,85’e yükselmiştir.

Sürdürülebilir ihracat artışının devamı için çalışılıyor

Bolat, Bakanlık olarak küresel rekabetçilik ve sürdürülebilir ihracat artışını devam ettirebilmek için çalışmalarını tüm hızıyla sürdürdüklerinin altını çizerek, şu ifadeyi kullandı:

İhracat odaklı üreten ve büyüyen ekonomimizde 2022 yılında yakalanan bu tabloyu Türkiye Yüzyılı’nda daha da güçlendirmek için var gücümüzle çalışıyoruz.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x