Siyahi Öğrenci Saçları Yüzünden Mahkemelik Oldu, ABD’li Yargıç Okulu Haklı Buldu

Houston şehrindeki Barbers Hill Bağımsız Okul Bölgesi, saç stilinin kıyafet kurallarını ihlal ettiğini söyleyerek ağustos ayında Darryl George’u okuldan uzaklaştırmıştı.

Chambers Bölge Yargıcı Chap Cain III, okulun saç konusunda ırk temelli önyargıyı yasaklayan eyalet yasasını ihlal etmediğine karar verirken, ailenin avukatı, karara federal mahkemede itiraz etmeyi planladıklarını söyledi. Ama bu arada siyahi öğrenci, uzaklaştırma cezasını çekecek ve okulun normal sınıflarına katılamayacak.

HAYAL KIRIKLIĞI YAŞADI

Darryl George, duruşmadan önce, “Bu benim için çok şey ifade ediyor. Bu benim köklerim. Bu sayede kendimi halkıma, atalarıma daha yakın hissediyorum” dedi. Kararın ardından “öfke, üzüntü ve hayal kırıklığı” yaşadığını dile getirdi.

George ailesinin sözcüsü Candice Matthews, öğrencinin duruşma sonrasında gözyaşları içinde mahkeme salonunu terk ettiğini belirtti.

Matthews şöyle konuştu:

“Darryl gözyaşları içinde bana şunları söyledi: ‘Hepsi saçlarım yüzünden mi? Saçım yüzünden mi eğitimimi alamıyorum? Saçım yüzünden mi diğer akranlarımın yanında bulunamıyor ve üçüncü yılımın keyfini çıkaramıyorum”’ Duruşmada okul bölgesi, saçın “tişört yakasının altında, kaşların altında veya kulak memelerinin altında” olamayacağını söyleyen kıyafet kurallarına atıfta bulundu.

Ancak George örgülü rastalarını kesmeyi reddederken, ailei bunun siyahi toplumda kültürel önemi olduğunu söyledi.

Geçen yıl Teksas eyaleti, saç stilleri nedeniyle insanlara karşı ırk temelli ayrımcılığı yasaklayan bir yasa çıkarmıştı. Öğrencinin annesi Darresha George, bölgeyi yeni kabul edilen yasayı ihlal etmekle suçlayarak oğlu adına şikayette bulundu. Okul bölgesi de kendi davasını açarak mahkemeden meseleyi çözmesini istedi. Karar okul lehine oldu.

Barbers Hill Lisesi Müdürü Dr. Greg Poole, yeni yasanın saç uzunluğundan özel olarak bahsetmediğini söyleyerek okulun kararını savundu.

SAÇINI KESMEYİ REDDETTİ

George, Barbers Hill Lisesi’nde ağustos ayından bu yana saçını kesmeyi reddettiği için çok sayıda disiplin cezası aldı. Sınıftan çıkarıldı ve okuldan uzaklaştırma cezasına çarptırıldı ve daha sonra kampüs dışı bir programa katılması istendi.

Ağustos ayında Associated Press’e konuşan annesi, “8 saat boyunca bir bölmede bir taburede oturmak zorunda. Bu çok rahatsız edici. Her gün eve geldiğinde taburede oturmak zorunda kaldığı için sırtının ağrıdığını söylüyordu” dedi.

Barbers Hill Lisesi, daha önce de siyahi öğrencileriyle kıyafet kurallarında anlaşmazlık yaşaması nedeniyle haber manşetlerine çıktı.

2020’de De’Andre Arnold ve Kaden Bradford isimli öğrencilerin rastalarını kesmeleri istenince, aileleri dava açtı.

O vakalarda federal bir yargıç, bölgenin saç politikasının ayrımcı olduğuna karar verdi.

Teksas’ın çıkardığı yasanın federal versiyonu, 2023’te ABD Temsilciler Meclisi’nden geçti, ancak ABD Senatosu’na takıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x